Schorzenia kręgosłupa a fotele biurowe

14 listopada 2018

Naukowcy od dawien dawna dowodzą, że kręgosłup człowieka nie jest dostatecznie mocny by wytrzymać postawę stojącą, a siedzenie to po prostu dla kręgosłupa całkowity horror. Im dłużej siedzimy, zwłaszcza w bezruchu, tym bardziej zyskujemy pewność, że wcześniej czy później ( ale raczej wcześniej) czekają nas poważne problemy zdrowotne związane z kręgosłupem. Na początek tylko niewielkie kolki w plecach, bóle mięśniowe, potem mrowienia rąk i nóg, nasilający się ból pleców, następnie bóle i zawroty głowy, aż po bardzo poważne i często nieodwracalne schorzenia neurologiczne, które mogą prowadzić nawet do trwałego kalectwa.

Stara, mądra zasada medycyny głosi, że „ lepiej zapobiegać niż leczyć” . W tym wypadku sprawdza się w stu procentach. Całe życie powinniśmy dbać o nasz kręgosłup, ale jeśli charakter naszej pracy przykuwa nas do biurka czasem na kilka czy nawet kilkanaście godzin dziennie, w naszym bardzo dobrze pojętym interesie powinniśmy zawczasu zadbać o nasz kręgosłup .

Najważniejsze zasady człowieka prowadzącego siedzący tryb życia i dbającego o swój kręgosłup brzmią -

- musisz siedzieć na odpowiednim fotelu biurowym, czy krześle

- musisz podczas siedzenia trzymać, odpowiednią postawę ( plecy dobrze przylegające do wyprofilowanego na miarę oparcia fotela, obie stopy oparte na podłodze, nadgarstki na wysokości żołądka, głowa prosto)

- musisz robić przynajmniej co godzinę, dwie krótkie kilku minutowe przerwy podczas której zmieniasz pozycję, spacerujesz, machasz rękami, a najlepiej wykonujesz odpowiednią gimnastykę przy otwartym oknie

- musisz przynajmniej raz w tygodniu pływać lub uprawiać inny sport

- musisz codziennie wykonywać dziesięć ćwiczeń wzmacniających mięśnie podtrzymujące kręgosłup

- musisz dbać o prawidłową masę ciała

Zacznijmy od wyboru odpowiedniego fotela biurowego . Przede wszystkim wyrzucamy na śmietnik tanie, chińskie fotele biurowe na kółkach. Prawda jest taka, że ponad 90% z nich jest zagrożeniem dla naszego kręgosłupa, jeśli będziemy z nich korzystać dłużej niż godzinę dziennie, kłopoty zdrowotne gwarantowane. Niestety większość pracodawców, kierując się zapewne względami finansowymi, wybiera dla swoich pracowników tą najtańszą opcję . Jeśli tylko pracodawca wyrazi zgodę ( a co mu szkodzi, dla niego to czysty zysk) , to warto samemu zainwestować w dobry, ergonomiczny fotel i korzystać z niego w pracy.

Jakie kryteria powinien spełniać dobry, ergonomiczny fotel biurowy

– podstawa fotela powinna mieć kształt pięcioramiennej gwiazdy, najlepiej zakończonej wytrzymałymi kółkami

– fotel powinien mieć regulację zarówno pionową jak i poziomą ( zakres regulacji wysokości siedzenia 40 centymetrów, regulacja wysokości i pochylenia oparcia 30 stopni w tył i 5-10 stopni w przód)

– fotel powinien mieć regulowany zagłówek

– fotel powinien mieć wyprofilowane oparcie, tak aby dokładnie przylegał do pleców a w okolicy krzyżowej pleców był odpowiednio wyprofilowany

– oparcie fotela powinno być wykonane ze elastycznej, przewiewnej siateczki

– siedzisko fotela powinno mieć odpowiednią twardość, nie może być ani za miękkie ani za twarde, bo zarówno zbytnia miękkość jak i zbytnia twardość siedziska jest szkodliwa dla kręgosłupa

– fotel powinien mieć podpórki pod łokcie i najlepiej żeby podpórki też były regulowane

– obicie fotela powinno być wykonane albo z naturalnej skóry, albo ze specjalnej, przewiewnej i twardej siatki .

 

To jak wygląda fotel biurowy jest absolutnie sprawą drugorzędną, sprawą pierwszorzędną jest to, by był właściwie dobrany, więc przyjazny dla naszego kręgosłupa. Na prawdę nie warto oszczędzać na swoim zdrowiu.